Nowe ronda w Zalesiu Dolnym


Od kilku miesięcy mamy w Zalesiu ronda na ulicy Stołecznej przy Granicznej oraz na skrzyżowaniu ulicy Pod Bateriami z ulicą Dworską. Te nowe rozwiązania komunikacyjne znacznie ułatwiają przejazd i są zdecydowanie bezpieczniejsze dla uczestników ruchu. Rada Towarzystwa Przyjaciół Zalesia Dolnego i Zarząd Fundacji Dom Zośki we wrześniu br. złożyły wnioski do Rady Gminy Piaseczno o nadanie rondu przy ul. Pod Bateriami i Dworskiej imienia profesora Władysława Radwana, a rondu przy ul. Granicznej imienia Rodziny Zawadzkich. Prof. Radwan jest jedną z osób, które powinny być dla nas, współczesnych, autorytetem. Jako mieszkaniec Zalesia Dolnego wywierał wpływ moralny na kolejne pokolenia Zalesian, a kontynuatorką jego szlachetnej postawy i działań była Ewa Krauze- zasłużona postać, uhonorowana patronatem tutejszej Szkoły Podstawowej. O rodzinie Zawadzkich i ich zasługach dla Polski, a także dla naszego Zalesia napisaliśmy w poświęconej im publikacji “Przeszłość nie umiera”.
Radwanowie i Zawadzcy, dawni bliscy sąsiedzi i współpracownicy w podziemnej działalności, wybitni przedstawiciele przedwojennej inteligencji, oddani powojennej pracy na rzecz wychowania kolejnych pokoleń dla wolności i obywatelskiej służby – nie tylko są godni tego honorowego upamiętnienia. Zasługują na to aby,  szczególnie ludzie młodego pokolenia znali ich zasługi, pamiętali o nich i kojarzyli ich nazwiska z Zalesiem Dolnym, gdzie żyli i z którym byli bardzo związani. Rondo prof. Radwana zamknęłoby symbolicznie ciąg komunikacyjny: ul. Podziemnego Państwa Polskiego – rondo Rodziny Zawadzkich – rondo prof. Radwana. Nadanie nowym rondom imion tych wybitnych Polaków, aby na zawsze pozostały w naszej pamięci nie powinno podlegać jakiejkolwiek dyskusji.

Wszelkie wypowiedzi na temat nazw w/w rond zamieszczane na prywatnych stronach prowadzonych  na Facebooku nie były z nami konsultowane ani uzgadniane. Prosimy więc o nie przypisywanie ich Towarzystwu Przyjaciół Zalesia Dolnego. Pragniemy poinformować, że strona ZALESIE DOLNE CZY ZALESIE DOLNE K/WARSZAWY SĄ STRONAMI PROWADZONYM PRZEZ PRYWATNE OSOBY I ZAMIESZCZONE NA NICH INFORMACJE NIE SĄ Z NAMI KONSULTOWANE ANI UZGADNIANE.

Rada Towarzystwa Przyjaciół Zalesia Dolnego

 

Poprzednia informacja Zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia
Kolejna informacja Dom Zośki - liczymy, że wreszcie ruszą prace renowacyjne