OTWARTE OGRODY Zalesie Dolne 2009


FESTIWAL OTWARTE  OGRODY – ZALESIE  DOLNE 2009

Festiwal „Otwarte Ogrody 2009 ” w Zalesiu Dolnym już za nami

Pomimo angielskiej pogody jaka panowała w sobotę goście dopisali. Na inaugurację Festiwalu wybrano miejsca związane z historią Zalesia, a w programie przygotowano spotkanie z bohaterami czasów okupacji – rodziną Zawadzkich i Czarneckich. Z okazji 70 rocznicy II Wojny Światowej i 65 rocznicy Powstania Warszawskiego została wydana publikacja z cyklu „Zalesie- nasze miejsce na ziemi” opisująca historię miejscowości w czasie okupacji i losy kilku zalesiańskich rodzin. Drużyna harcerska „Bractwo” z piaseczyńskiego hufca Watra przygotowała program z przesłaniem: czym dzisiaj dla nas jest patriotyzm, a także wycieczkę rowerową śladami miejsc pamięci. O wyjątkowym charakterze Zalesia, jego cennych walorach mówiła pani Barbara Jezierska, Wojewódzki Konserwator Zabytków. Poprowadzono warsztaty tematyczne dla dzieci i młodzieży, które były ciekawym doświadczeniem dla młodych artystów.

Do atrakcji festiwalu możemy zaliczyć ogród Antoniego Zwolskiego, wielbiciela zabytkowych samochodów, malarsko- muzyczne spotkanie dwóch artystów Pawłów Górskich we wspólnym programie artystycznego ogrodu, ogród plastyczny Pani Danuty Czech udekorowany jej witrażami oraz koncert dzieci i młodzieży z zespołu Gamma. Tegoroczne „Otwarte Ogrody” dały możliwość poznania  kolejnych interesujących miejsc i ciekawych ludzi.

Rada Towarzystwa Przyjaciół Zalesia Dolnego składa podziękowania wszystkim właścicielom ogrodów, którzy udostępnili swoje posesje, zaprezentowali swoją wiedzę, sztukę, swoje kolekcje i pamiątki rodzinne.

Dziękujemy  Staroście Powiatowemu za przyjęcie zaproszenia, wsparcie finansowe i patronat Festiwalu „Otwarte Ogrody w Zalesiu Dolnym”. Dziękujemy za pomoc  Urzędowi Gminy Piaseczno i Ośrodkowi Kultury a także drużynie harcerskiej ”Bractwo”  oraz wszystkim sponsorom  i patronom festiwalu. Dziękujemy naszym Koleżankom i Kolegom, mieszkańcom Zalesia za zaangażowanie i nieocenioną pomoc. Zapraszamy na festiwal za rok!

PROGRAM FESTIWALU „OTWARTE OGRODY”
ZALESIE DOLNE
26 sierpnia – 30 sierpnia 2009r.

Środa 26 sierpnia i czwartek 27 sierpnia
Posesja przy ul. Jałowcowej 6 w godz. 15.00-18.00
Warsztaty literackie i fotograficzne dla młodzieży szkół średnich z Zalesia prowadzone przez pisarkę Manulę Kalicką i artystę fotografika Wiktora Nowotkę /organizuje TPZD/.

Sobota 29 sierpnia
Posesja przy ul. Anny Jagiellonki 12 , godz. 11.00.-14.00
Program „Zalesie- nasza mała ojczyzna”
Organizatorzy zapraszają do udziału przedstawicieli: Stowarzyszenia Szarych Szeregów, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historycznego m-sta. st. Warszawy, Muzeum Harcerstwa.
11.00 – Otwarcie festiwalu
11.15 – O niezwykłych mieszkańcach Zalesia opowiedzą:
prof. Zofia Jancewicz – o rodzinie Zawadzkich, Barbara Czarnecka- Szymańska o Stefanie Czarneckim i Stanisławie Broniewskim- Orszy.
11.40 – Co dzisiaj możemy nazwać patriotyzmem?
Program muzyczny przygotowują harcerze ZHR z piaseczyńskiego Hufca „Watra”.
Rozstrzygnięcie konkursu ogłoszonego wśród uczniów Szkoły
Podstawowej nr 2 im. Ewy Krauze w Zalesiu Dolnym i Zespołu Szkół nr 2 im. Emilii Plater w Zalesiu Dolnym- prace plastyczne, literackie i fotograficzne związane z historią i Zalesiem.
Promocja wydania II zeszytu o Zalesiu -„ Zalesie w czasie okupacji”.
13.00 – 14.00 panel dyskusyjny „Zalesie – miejscem szczególnym”.
Do dyskusji zostali zaproszeni przedstawiciele Stowarzyszenia Architektów Polskich, Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Towarzystwa Przyjaciół Zalesia Dolnego./organizatorzy – TPZD we współpracy z ZHR i Ośrodkiem Kultury w Piasecznie/.
Posesja przy ul. Anny Jagiellonki 13, godz. 14.00 -15.00
„Budynki opowiadają historię”
spotkanie w ogrodzie Barbary Czarneckiej – Szymańskiej i Artura Szymańskiego. Wystawa pamiątek i dokumentów związanych z okresem okupacji./organizuje TPZD/.
Posesja przy ul. Kwiatowej 20, godz. 15.30-17.30
Wystawa zabytkowych samochodów. Spotkanie w ogrodzie Antoniego Zwolskiego, pasjonata zabytkowych samochodów – z udziałem jego przyjaciół z Automobil Klubu. /organizuje TPZD/.

Niedziela 30 sierpnia
Niedzielne przedpołudnie dla dzieci i młodzieży
Posesja przy ul. Granicznej 20, godz. 11.00-13.00
„Szklane impresje”. Warsztaty dla dzieci – malowanie na szkle i warsztaty dla młodzieży- z witrażownictwa poprowadzi Danuta Czech./organizuje TPZD/.
Posesja przy ul. Anny Jagiellonki 17/ róg Kopernika, godz. 11.00-14.00
“Budujemy wspólny ogród”.
Najmłodszych mieszkańców Zalesia Dolnego zapraszamy do wspólnego tworzenia ogrodu na terenie Ogródka Jordanowskiego. Sadzenie roślin ogrodowych.
Imprezę poprowadzi Katarzyna Obłąkowska- Kubiak
13.30- 14.00 na posesji od ulicy Anny Jagiellonki 17 odbędzie się koncert muzyczny dziecięcego zespołu „Gama”./organizuje TPZD/.
12.00-13.30 Wycieczka rowerowa
Jak dzieci widzą Zalesie? Tym razem trasę pomagają nam ustalić najmłodsi mieszkańcy. Start o 12.00 sprzed szkoły podstawowej przy Al. Kasztanów 12. /organizują ZHR i TPZD/.
Posesja przy ul. Kordeckiego 22 w Zalesinku, godz. 15.00-17.00
Ogród malarsko – muzyczny.
Wystawa obrazów artysty malarza Pawła Górskiego i wspólne malowanie pejzażu Zalesia /organizuje TPZD/ oraz koncert muzyczny artysty muzyka Pawła Górskiego/organizuje Ośrodek Kultury/.
17.00. zakończenie festiwalu.

 

Poprzednia informacja OTWARTE OGRODY Zalesie Dolne 2008
Kolejna informacja OTWARTE OGRODY Zalesie Dolne 2010