OTWARTE OGRODY Zalesie Dolne 2013


FESTIWAL OTWARTE  OGRODY – ZALESIE  DOLNE 2013

Otwarcie festiwalu miało miejsce w sobotę 24 sierpnia w ogrodzie Manuli Kalickiej. Pisarka zaprosiła do dyskusji o tym jak pisze się powieści kryminalne: Katarzynę Bonda, Konrada Lewandowskiego, Jacka Skowrońskiego i Mariolę Zaczyńską. Wywiązała się ciekawa dyskusja pomiędzy pisarzami, a gośćmi. Burmistrz M i G. Piaseczno Zdzisław Lis zaskoczył nas znajomością tematyki. Jego głos dyskusji był bardzo ciekawy. Dla najmłodszych warsztaty malarskie przygotowała i poprowadziła malarka Anna Skajnowska-Olszewska.

 

PANEL DYSKUSYJNY PISARZY POWIEŚCI KRYMINALNYCH

W godzinach południowych do ogrodu Anny Darskiej zawitały tłumy wielbicieli Gruzji. Dawid Gamtsemlidze i Marcin Meller (współautor książki Gaumardżos! Opowieści z Gruzji) opowiadali o gruzińskich zwyczajach, historii i swoich przygodach w Gruzji. Festiwalowi goście mogli skosztować gruzińskie przysmaki, obejrzeć wystawę antycznych naczyń gruzińskich i film Dzban w wersji oryginalnej.

MARCIN MELLER I DAVID GAMTSEMLIDZE SKUPILI WIELU SYMATYKÓW GRUZJI

Gośćmi tego wydarzenia byli m.in. Wicestarosta Powiatu Piaseczyńskiego Marek Gieleciński, Przewodnicząca Rady Powiatu Maria Mioduszewska i Naczelnik Wydziału Promocji Powiatu Jolanta Koszada, którzy wyrazili słowa uznania i podziękowanie dla organizatorów festiwalu.

25 sierpnia w niedzielne przedpołudnie odbyła się wycieczka z wydanym specjalnie na festiwal Spacerownikiem. Piękna pogoda zachęciła wielu sympatyków Zalesia, tak, więc ponad 3godzinny spacer poprowadzony przez Mirę Walczykowską i Andrzeja Olędzkiego zakończył się w trakcie kolejnych wydarzeń.

WYCIECZKA ZE SPACEROWNIKIEM

W ogrodzie pp. Jaworskich przy ulicy Grabowej można było zobaczyć unikalne fotogramy i pamiątki z wypraw andyjskich Stanisława Jaworskiego, wybitnego operatora filmowego i himalaisty.

SPOTKANIE Z TADEUSZEM KOWALSKIM

Zaś w „Ogrodzie dla Przyjaciół” Elżbiety i Wiktora Nowotków odbyła się wystawa prac Tadeusza Kowalskiego, znanego fotografika i reportera. Na zakończenie festiwalu odbył się w ogrodzie Kolonii Artystycznej przy ul Dębowej 3 koncert muzyki kameralnej w wykonaniu Camerata Vistula. Program koncertu wypełniła muzyka Witolda Maliszewskiego, dziś nieco zapomnianego kompozytora, którzy ostatnie lata swego życia spędził w Zalesiu Dolnym. Dzięki zespołowi muzyków i kompozytorowi związanemu z Zalesiem było to ciekawe przeżycie i główne wydarzenie artystyczne festiwalu. Patronat medialny nad koncertem objęła Telewizja Polonia, która nagrywała cały koncert na żywo. Goście festiwalowi mogli dodatkowo obejrzeć wystawę malarstwa Magdaleny Shummer-Fangor.

Tegoroczny festiwal został zrealizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Zalesia Dolnego przy wsparciu finansowym Burmistrza MiG Piaseczno i Starostwa Powiatowego oraz pomocy technicznej Centrum Kultury w Piasecznie. Bardzo to doceniamy i dziękujemy.

KONCERT NAGRYWAŁA TELEWIZJA POLONIA- PATRON MEDIALNY FESTIWALU

Dziękujemy właścicielom ogrodów za udostępnienie prywatnych posesji i wielkie zaangażowanie przy organizacji festiwalu, dziękujemy członkom TPZD i wolontariuszom za pomoc przy organizacji i podczas festiwalowych wydarzeń oraz wszystkim uczestnikom za wspieranie naszej inicjatywy. Do zobaczenia za rok.

Program Festwalu Otwarte Ogrody

 

PROGRAM FESTIWALU

OTWARTE OGRODY ZALESIE DOLNE 2013

SOBOTA 24 SIERPNIA

OGRÓD LITERACKI – ul. Traugutta 5                                                                    

godz. 10.00-12.00  Warsztaty malarskie dla dzieci poprowadzi Anna Skajnowska-Olszewska.

godz. 12.00  Oficjalne otwarcie festiwalu. „Jeden trup po śniadaniu czyli jak się pisze kryminały”. Spotkanie w ogrodzie pisarki i dziennikarki Manuli Kalickiej z autorami powieści kryminalnych:  Katarzyną Bonda, Konradem Lewandowskim, Jackiem Skowrońskim, Piotrem Pochuro i Mariolą Zaczyńską.

KLIMATY I SMAKI GRUZJI – ul. Jałowcowa 17       

godz. 15.00  O smakach i klimatach Gruzji opowiadać będą David Gamtsemlidze i Marcin Meller (współautor książki “Gaumardżos! Opowieści z Gruzji” ). Zapraszamy na wystawę i inne atrakcje – także kulinarne. Promocja publikacji o Zalesiu Dolnym.

NIEDZIELA 25 SIERPNIA

godz. 10.00 – 12.00  Wycieczka ze „Spacerownikiem” po Zalesiu Dolnym.  Oprowadzają:  Mira Walczykowska – historyk sztuki i Andrzej Olędzki – artysta plastyk. Zbiórka przed stacyjką kolejki wąskotorowej o 9.50.

OGRÓD  NIEZWYKŁYCH  WSPOMNIEŃ- ul. Grabowa 9   

godz. 11.30 – 14.00   Rodzina Jaworskich zaprasza do ogrodu na wystawę “Wzdłuż Andów” – zdjęć Stanisława Jaworskiego z I Polskiej Wyprawy w Góry Patagonii, która w latach 1973/1974 przemierzyła Argentynę, Peru i Boliwię. Autentyczne fotogramy sprzed 35 lat pochodzące  z wystawy zorganizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Łodzi w styczniu 1977 roku, a potem eksponowane w Krakowie i Warszawie. Rzadko dziś stosowana technika czarno-białych fotografii oddaje z realizmem surowe piękno egzotycznych krajobrazów i architektury oraz portrety mieszkańców andyjskich wiosek.

OGRÓD DLA PRZYJACIÓŁ – ul. Jałowcowa 4           

godz. 12.00-15.00  W ogrodzie Elżbiety i Wiktora Nowotków gościnnie rzeźby Tadeusza Kowalskiego.   Tadeusz Kowalski – fotografik, tym razem zaprezentuje swoje rzeźby. Debiut artystyczny – Konkurs „Najlepsza Fotografia Miesiąca” – Telewizja Polska, 1958. W fotografii interesuje się: reportażem, sportem, portretem, krajobrazem, fotografią subiektywną, martwą naturą oraz wykonuje fotografie kompozycji wykonanych z kamieni znalezionych nad Wisłą. Artysta miał wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych, także za granicą. Otrzymał wiele nagród i odznaczeń. Fotografie artysty znajdują się w zbiorach: MN we Wrocławiu; Archiwum ZG ZPAF – Warszawa; kolekcje prywatne w kraju i zagranicą (Dania, Wielka Brytania).

KOLONIA  ARTYSTYCZNA – willa Jastrzębiec ul. Dębowa 3  (od al. Kasztanów)

godz. 16.00   Koncert muzyki Witolda Maliszewskiego w wykonaniu zespołu kameralistów Camerata Vistula.

W programie: suita na wiolonczelę i zespół smyczkowy op. 20 – części: Aria, Serenada, Romans, Walc oraz kwintet smyczkowy op. 3 – części: Allegro, Andante tranquillo, Scherzo, Allegro risoluto. Camerata Vistula wystąpi w składzie: Andrzej Gębski – skrzypce, Wojciech Proniewicz – skrzypce, Grzegorz Chmielewski – altówka, Elżbieta Piwkowska – wiolonczela, Andrzej Wróbel – wiolonczela, Radosław Nur – kontrabas, Anna Wróbel – wiolonczela.

Witold Maliszewski (1873–1939 )– polski kompozytor, dyrygent i pedagog. Urodzony w Mohylowie na Podolu, w ostatnich latach życia mieszkał i zmarł w Zalesiu Dolnym. Ukończył Konserwatorium Petersburskie. Nauki pobierał u Rimskiego-Korsakowa. Był założycielem i dyrektorem (1913–1921) Konserwatorium w Odessie, a od 1921 r. dyrektorem Towarzystwa Muzycznego i Wyższej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1925–27). W roku 1927 pełnił funkcję przewodniczącego jury I Konkursu Chopinowskiego. U Maliszewskiego pobierali nauki m.in.: Witold Lutosławski, Feliks Roderyk Łabuński, Bolesław Woytowicz, Feliks Rybicki i inni. Twórczość: 5 symfonii, 3 kwartety smyczkowe, balety Boruta i Syrena, Requiem (1930), Missa Pontificalis (1930), Koncert b-moll na fortepian i orkiestrę (1938), Kwintet smyczkowy d-moll oraz Wielka kantata biblijna.

Kolonia Artystyczna zaprasza także na wystawę malarstwa Magdaleny Shummer-Fangor.                                 

ORGANIZATOR: TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ ZALESIA DOLNEGO

 

Poprzednia informacja OTWARTE OGRODY Zalesie Dolne 2012
Kolejna informacja OTWARTE OGRODY Zalesie Dolne 2014