OTWARTE OGRODY Zalesie Dolne 2014


FESTIWAL OTWARTE  OGRODY – ZALESIE  DOLNE 2014

VII Festiwal Otwarte Ogrody

Zalesie Dolne

SOBOTA 30 SIERPNIA

11.00 – 13.30

Wycieczka rowerowa ze „Spacerownikiem” po Adamowie-Zalesiu i Górkach Szymona. Oprowadzanie: Mira Walczykowska – historyk sztuki i Andrzej Olędzki – artysta plastyk. Zbiórka przed stacyjką kolejki wąskotorowej o 10.50.

14.00 – 17.00 OGRÓD BAJKOWYCH SKARBÓW – ul. Jałowcowa 17

W ogrodzie Anny Darskiej: Wystawa grafiki komputerowej i malarstwa Carlosa Castañón. Promocja publikacji o Zalesiu Dolnym.

Dla najmłodszych Ogród Bajkowych Skarbów. W programie:
– Bajkopodróże – opowiadanie bajek z różnych części świata,
– Budowanie Wyspy Skarbów
– Czekoladowisko
– Pokaz Magicznego Okienka Opowieści
– Zabawy kreatywne z papierem
– Poszukiwanie Skarbów
Prowadzenie Michał Malinowski z Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści.

15.30-18.30 MODA I SPORT – al. Brzóz 9

W ogrodzie Joanny Kowalskiej-Nowak wystawa fotografii z archiwum rodzinnego: sportowa pasja Janusza Krajewskiego, mistrza Polski w łucznictwie w latach 1925 –1938.
Łucznictwo – sport dla każdego. Zapraszamy na pokaz i prelekcję trenera KS “Drukarz” Pawła Solnickiego.

NIEDZIELA 31 SIERPNIA

12.00-15.00 OGRÓD CERAMIKI ARTYSTYCZNEJ – ul. Sosnowa 16

Wystawa designu Joanny Bylickiej. Artystka specjalizuje się w ceramice użytkowej, projektuje unikatowe meble i dodatki wnętrzarskie wykorzystując ceramikę jako walor dekoracyjny. Projektuje także modę. Artystka poprowadzi bezpłatne warsztaty ceramiczne.

16.00- 18.30 KOLONIA ARTYSTYCZNA – willa „Jastrzębiec” ul. Dębowa 3 (od al. Kasztanów)

Część oficjalna festiwalu. Koncert duetu akordeonistów. Najwybitniejsi akordeoniści młodego pokolenia w Polsce Michał Gajda i Konrad Mikołajczyk zagrają koncert składający się utworów muzyki poważnej, improwizacji muzyki współczesnej i ludowej.

Wystawa plenerowa fotografii Bogdana Sarwińskiego „Fangormagoria”. Promocja publikacji o Zalesiu Dolnym.

ORGANIZATOR: TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ ZALESIA DOLNEGO
Współorganizatorzy: Centrum Kultury w Piasecznie oraz Piotr Kandyba

VII edycja festiwalu już za nami. Było słonecznie, kolorowo i sympatycznie. Rozpoczęliśmy wycieczką rowerową po Adamowie-Zalesiu i Górkach Szymona. Opowiadaliśmy m.in.: o willi “Halusin”/Modrzewiowa 5/, “Platerówce”, replice willi “Pod skrzyny przez Starostwo Powiatowe w Piasecznie.dłami”/Jaworowa/, modernistycznych willach na przy ul. Dębowej – willi “Runo” i “Jastrzębiec”. W sobotnie popołudnie Anna Darska zaprosiła do swego ogrodu na wystawę grafiki i malarstwa Carlosa Castañón i gdzie Michał Malinowski z Muzeum Bajek swoimi barwnymi opowieściami, grami i zabawami ponad 3 godziny zabawiał najmłodszych. W zaczarowanym ogrodzie przy al. Brzóz Joanna Kowalska-Nowak w stroju z epoki prezentowała unikatowe archiwalne fotografie rodzinne i fot. z historii łucznictwa. Dla zainteresowanych odbyła się także prezentacja i pokazy łucznicze. W niedzielne przedpołudnie znana designerka i artystka Joanna Bylicka poprowadziła w swoim ogrodzie warsztaty ceramiczne. Chętnych było bardzo wielu. Artystka udostępniła także swoją pracownię i unikatowe wyroby. Po południu w Kolonii Artystycznej odbyła się część oficjalna festiwalu. Przybyli na nią m.in.: Starosta J. Dąbek, Przewodnicząca Rady Powiatu M. Mioduszewska, Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu J. Koszada, Wiceburmistrz D. Putkiewicz, radni z powiatu piaseczyńskiego, Prezes ŁnM G. Kostrzewa-Zorbas, goście z zaprzyjaźnionego Konstancina Prezes Cz. Gasik i H. Winogrodzka-Szaflik. Przedstawiciele władz powiatu wręczyli Mirosławie Walczykowskiej odznakę MKiDN “Zasłużony dla kultury polskiej”. Następnie dr M. Domanowska z Katedry Krajobrazu SGGW przedstawiła prelekcję o miastach-ogrodach. Zwieńczeniem festiwalu był bardzo udany koncert duetu akordeonistów Michała Gajdy i Konrada Mikołajczyka. Kolonia Artystyczna przygotowała plenerową wystawę niezwykłych i unikatowych fotografii Bogdana Sarwińskiego poświeconych wielkiemu polskiemu artyście Wojciechowi Fangorowi.

Dziękujemy wszystkim, którzy udostępnili swoje ogrody i wszystkim, którzy pomagali nam przy organizacji. Dziękujemy Starostwu Powiatowemu w Piasecznie za dofiansowanie imprezy, a Centrum Kultury i radnemu Piotrowi Kandyba za współorganizowanie festiwalu, harcerzom i radnemu Łukaszowi Kamińskiemu za wypożyczenie namiotów. Dziękujemy wszystkim, którzy objęli patronatem honorowym nasze wydarzenie.

 

Relacja fotograficzna

Fot.W. Nowotka, A Ryszkowski, T. Tyszka,  G. Sarwińska, B. Sarwiński, Henryk Klimak

 

 

Poprzednia informacja OTWARTE OGRODY Zalesie Dolne 2013
Kolejna informacja OTWARTE OGRODY Zalesie Dolne 2015